Hommage ’a Esterházy

július 3 – július 30:  Kárpát medencei művészek emlékeznek a mártírra – kortárs képzőművészeti kiállítás a Pozsonyi Magyar Galéria Esterházy János festmény-, szobor- és grafikai gyűjteményéből

 

 Esterházy János

 1901 március 14-én született Nyitraújlakon, a mai Szlovákia területén. 1938-ban, az első bécsi döntés után Kassa képviselőjeként, a város átadásakor bejelentette, hogy a visszacsatolás ellenére ő Szlovákiában marad, a mintegy 65-70 ezer, hazáján kívül rekedt magyarral sorsközösséget vállalva.   

A magyarokon kívül cseh, szlovák, lengyel, zsidó üldözöttek sokaságának segített, az új szlovák parlament egyedüli magyar tagjaként ő volt az egyetlen politikus, aki 1942-ben nem szavazta meg a zsidók deportálását elrendelő törvényt.

A háború után a sztálinista államrendőrség kezébe került és a Szovjetunióba hurcolták. Rabsága idején, 1947 szeptember 16-án, Csehszlovákiában, háborús bűnösként halálra ítélték. Miután Szibériából súlyos betegen hazaadták, Prágában ítéletét kegyelemből életfogytiglanira változtatták. Miközben a szlovák politikusok közül többen amnesztiát kaptak, ő sohasem szabadult, 1957 március 8-án a morvaországi, mírovi börtönkórházban halt meg, tizenkét évi kegyetlen rabságban töltött szenvedés után.

Oroszországban rehabilitálták, de Szlovákiában és Csehországban még ma is hazaárulóként, háborús bűnösként tartják számon.

 

A kiállítás július 3-án, szombaton 18 órakor nyílt meg az Erdős Renée Ház és a Rákosmenti Múzeumbarát Egyesület rendezésében, szervezésében. Kiállító művészek: Bangó Miklós, Beothy Élő Hajnalka, Bugyács Sándor, Csémi Éva, Csótó László, Godány Sándor, Gy. Simon Margit, Jaksics Ferenc, Kalita Gábor, Kántor János, Kocsis Ernő, Lábik János, Lőrincz Zsuzsanna, Matúz Péter, Nagy József, Nagy Zoltán, Nyilasi Tibor, Ölvecky Gábor, Simek Viktor, Simon M. Veronika, Soós Csilla, Schrantz György, Szabó Gábor és Szentessy László.

Ádám Ferenc bevezetője után Szelepcsényi Sándor, a Rákosmenti Múzeumbarát Egyesület tisztségviselője ismertette a szép számban megjelent közönség előtt Esterházy János életét, majd Kalita Gábor képzőművész, publicista, a Pozsonyi Magyar Műtermek Egyesület elnöke ismertette a Pozsonyi Magyar Galéria és az Esterházy-gyűjtemény történetét, bemutatva az alkotókat és megnyitotta a tárlatot. A megnyitón részt vett Schrantz György festőművész, az egyesület alelnöke is.

Rólunk admin

Mondd el a véleményed!

Ha érdekesnek találod
szólj hozzá!