A hónap műtárgya
Janus arcú isten jelenik meg Ferenczi Károly egyedül tájékozódom című képén. A kép intuíciója az idő múlását emlegető mementó, amelyben maga a művész is szembenéz az elmúlás súlyával. “Az idő sajnos nem halad csak múlik. Akárcsak jómagam…”- állítja maga a művész. A kétarcú fej jövője és múltja ebben az időkeretben foglalkozik elmúlással és eljövendővel.
Az múlt arca mely a eljövendő záloga, befolyásolja a jövő tekintetét, nélküle nem lenne mire alapozni az új kezdeményezést. Ezért amikor valami új dologba kezdünk, amikor két világ, a múlt és a jövő világának kapujában vagyunk, meg kell állnunk és időt kell szentelnünk az előkészítésére. Ennek az előkészítendő időnek a környezetét vegyük most szemügyre. Ha alaposabban megnézzük a festményt nem csak az idő ellentéte ötlik fel bennünk. Találhatunk benne különböző fogalmi ambivalenciákat is. Így a fent és a lent az ördög és Isten tudás és nem tudás a látás és nem látás a tett és a szólás és az érzés és nem érzés ellentétei is megtalálhatók a képen. A művész találékonysága, hogy ezeket hogy csoportosítja.
A múltba révedő arc miliője részben negatív, míg a jövőbe tekintő jövője pozitív, ez egyben ellene is mond a Janus arcú mitológiának, ahol a múlt jó dolgai befolyásolják a jövőt. A jövő arca reményli a múltból fakadó jót, mégsem kapja meg azt. A két áldásra nyitott kéz, mely közrezárja az arcot jelzi számunkra az érzékelés számára elengedhetetlen testrészünket, mintegy az idő mérnökét. A homlokon megjelenő metronóm az ütemet jelző, múlt és jövő ritmusát meghatározó eszköz.
A kép aljában két várfal fogja közre az arcot, mintegy védő szerepet betöltve. A szabadság önállóságára utaló cím is itt található meg felírva.
A Janus arc a római mitológiát felhasználva ezen a képen egy független entitássá válik, felhasználva a kettőséget, melyet múlt és jövendő képvisel, de a művészi szabadság átértelmezett környezetében. Így válik a kép Ferenczi Károly az időről alkotott művészi hitvallásává.
Ferenczi Károly: Egyedül tájékozódom, vegyes technika, papír, 50×65 cm, 2006, 2016.4.1.